Dvacáté století v lidských osudech

Projekt byl zahájen v roce 2018 u příležitosti výročí 100 let od vzniku Československa. Hlavním cílem je přiblížit veřejnosti klíčové události a společenské změny dvacátého století poutavou formou s využitím konceptu místních dějin. Důraz je kladen také na didaktický přínos projektu, protože výstupy přispívají ke zkvalitnění školní výuky dějepisu a popularizaci historického poznání. Partnery projektu jsou vzdělávací instituce, obce, města, jednotlivé městské části a další organizace.
Koncept
Projekt je postaven na propojení celostátních a místních dějin prostřednictvím sledování osudů lidí, jejichž životy byly zásadním způsobem ovlivněny důležitými historickými událostmi. Kulisami se stávají konkrétní lokality, domy i veřejná prostranství, která jsou místním obyvatelům důvěrně známá. Dějiny jsou díky tomu pro ně blízké a lépe uchopitelné. Kromě obecně vzdělávacího efektu přispívají takto zpracovaná dějinná vyprávění také k prohlubování místní identity a pocitu občanské sounáležitosti.
Archivní výzkum a setkávání s pamětníky
Profesionalita našich univerzitně vzdělaných pracovníků zajišťuje kvalitní badatelské výsledky a vysokou míru objektivity. Vedle archivního výzkumu získáváme poznatky pomocí odborně vedených rozhovorů s pamětníky.
Publikace, procházky a videa
Výstupy historického výzkumu jsou veřejnosti prezentovány v mnoha formách, od klasických odborných publikací, článků nebo učebnic přes výstavy, krátká videa až po
dokumentární filmy, popularizační přednášky a procházky s historickým výkladem. Využíváme celé řady moderních přístupů sloužících k popularizaci dějin.
Komunikace s veřejností
Po celou dobu projektu probíhá intenzivní komunikace s veřejností pomocí dílčích výstupů. Využíváme při tom moderních forem komunikace, sociálních sítí, QR kódů, ale rovněž spolupráce s místními spolky a veřejnými organizacemi.
Zdroj informací a podkladové materiály pro další využití
Našim projektovým partnerům po ukončení výzkumu a po odevzdání domluvených výstupů vždy předáme i veškerý vyhledaný podkladový materiál, který lze využít jak pro veřejnou prezentaci, tak pro další případné projekty. Vedle skenů archiválií se jedná zejména o jedinečné obrazové materiály zachycující historii místních lokalit (digitalizované historické fotografie, umělecká díla apod.) a audiovizuální záznamy rozhovorů s pamětníky.
Nejčastěji poskytujeme tyto výstupy a služby
-
Publikace a popularizační články (v tištěné/elektronické formě)
-
Výstavy na klíč (v interiéru/exteriéru)
-
Odborné i popularizační přednášky (cyklus/jednotlivé)
-
Tematické procházky po městské části s profesionálními historiky
-
Vyhledání a digitalizaci fotografií (včetně diapozitivů, negativů apod.)
-
Rozhovory s pamětníky (s audiovizuálním záznamem a postprodukcí)
a mnohé jiné na základě osobní konzultace...
Na ukázku připojujeme několik referencí v rámci projektu:
Století městské části Praha 5 v lidských osudech
Jedním z partnerů projektu se stala MČ Praha 5, pro kterou jsme provedli výzkum o dějinách jejích jednotlivých obcí ve dvacátém století. Na základě výzkumu jsme připravili publikaci s názvem Člověk v soukolí dějin, která plní roli popularizační historické publikace a zároveň didaktické pomůcky pro místní školy.
Století městské části Praha 2 v lidských osudech
Ve spolupráci s MČ Praha 2 jsme připravili knihu přinášející přehled událostí, jež v rozmezí let 1918 až 2018 významně zasáhly jak do života na území dnešní městské části Praha 2, tak většinou i zbytku hlavního města a celého státu. Jedná se o popularizační publikaci určenou nejširší veřejnosti.

Výstava Zrcadlo doby
Ve spolupráci s MČ Praha 5 jsme v roce 2018 uspořádali výstavu zachycující prostřednictvím historických fotografií urbanistické proměny Smíchova a okolních obcí, které zasahovaly do každodenního života místních obyvatel. Výstavní panely byly umístěny v ulicích městské části přímo v místech, odkud byly pořízeny vystavené snímky.
